Tlakový hrnec, parní hrnec, tlakáč neboli papiňák má základní princip postaven na tlaku vzniklému uvnitř a horké páře, která pomocí daných parametrů hrnce nikam neuniká. Jídlo je uvařeno velmi rychlým způsobem a hlavně zdravě. Svou technologií hrnec vyniká rychlou přípravou pokrmů, ušetří energii, dokáže zachovat nejen živiny ale hlavně chuť jednotlivých jídel a má opravdu různé oblasti využívání. Lze v něm vařit, sterilovat i zavařovat.
K zásadním vlastnostem u výběru tlakového hrnce patří zejména materiál, objem a způsob uzavírání.
Nejčastějším materiálem u výroby je nerezová ocel, která má dlouhou životnost a odolnost. Vyniká také tím, že velmi dobře udržuje teplo a má vysokou vodivost. Úchyty jsou plastové a ve většině případů jsou hrnce opatřeny sendvičovým dnem a silnými stěnami.
Lze vybírat z nabídky o objemu v rozmezí od necelých tří litrů až po osmilitrové. Vhodné je velikost zvolit dle členů v domácnosti. Hrnec o objemu do čtyř litrů se hodí pro dvoučlennou rodinu, do šesti litrů pak pro čtyřčlennou.
Abychom dospěli k dostatečnému množství páry v hrnci, je třeba nalít čtvrt litru vody. Je možné hrnce naplňovat jen do objemu dvou třetin. Na trhu jsou k dispozici velmi výhodné sady obsahující dva tlakové hrnce v různé velikosti s jednou poklicí, která je použitelná na oba hrnce.
Existují tři provedení uzavírání. Tradičním způsobem jsou pákové uzávěry, které je možné otevírat i jednou rukou na principu páky. Varianta, kdy se poklice nasazením na správná místa a prudkým pootočením připevní, se nazývá bajonetové zavírání. Lze také poklici jen zacvaknout snadným způsobem jedné ruky.
V případě správných postupů a dodržování pokynů při vaření se není třeba obávat nebezpečí. K bezpečnostním funkcím patří bezpečnostní pojistka a ventily. Pojistka ochrání nejen před opařením, ale také neotevře poklici, když je v hrnci příliš vysoký tlak. Bezpečnostní ventily zase umí bezpečně regulovat páru. Ta je postupně uvolňována pokud je v hrnci přetlak a projeví se syčením. To je signál ke snížení teploty ohřívání.
Na trhu lze najít hrnce navíc s termostatem. Ten upravuje teplotu uvnitř. Je možnost si ji nastavit mezi 110- 120°C, v závislosti na typu připravovaného pokrmu.
Parní rošt má výhodu v tom, že pomocí něj lze připravit jídlo méně tučné. Tuk totiž odkape na dno hrnce a na roštu zůstane libové maso. Naproti tomu zelenina je takto vařena šetrným způsobem v páře, kdy v ní zůstává většina vitamínů i živin.
V současné uspěchané době nemusí vaření znamenat časově náročnou a složitou činnost. Pomocí tlakového hrnce je možné zkrátit přípravu jídla, které je chutné a zdravé, až o dvě třetiny.