1. Velikost
Než se začnete zajímat o další parametry, je nutné si ujasnit, jak velký má být váš notebook. Notebooky jsou proto standardně kategorizovány podle jejich velikosti:
· 11 až 12 palců: zahrnují ty nejtenčí a nejlehčí notebooky. Jsou ideální na cestování, přenášení. Naopak jsou spíše nevhodné například pro pokročilou grafickou práci.
· 13 až 14 palců: Poskytuje zřejmě nejlepší kompromis přenositelnosti a použitelnosti. A to zvláště v případě, kdy se široký notebook úspěšně popasuje s hmotností
· 15 palců: Je jednou z nejběžnějších a nejprodávanějších velikostí. Tento rozměr volte, pokud nemáte v úmyslu notebook častěji přenášet, nebo potřebujete větší obrazovku.
· 17 až 18 palců: Volte, pokud nejste nuceni notebook přenášet. Horší mobilitu pak často vynahrazuje výkon. Ten i u notebooku následně zvládne hraní nejnovějších her a grafickou práci. 18 palcový notebook je pak zvláště vhodný, pokud ho používáte spíše jako workstation.
2. Klávesnice a touchpad
Dle mého názoru, je tento aspekt nejvíce podceňovaným při výběru notebooku. A to nejen pokud notebook hodláte využít k práci. S laptopem prostě nebudete spokojeni, dokud vám klávesnice „nepadne“. Nepřesný, nepříjemný touchpad je pak jen o něco méně na obtíž.
Proto vždy doporučuji si notebook osahat, ideálně vyzkoušet napsat pár stran textu. Naneštěstí jsem viděl už mnoho high-end notebooků s příšerně vyvedenou klávesnicí a touchpadem.
3. Ostatní parametry
Součásti notebooku jako je procesor, pevný disk, paměť RAM a grafický čip, vás mohou lehce zmást. Je tedy normální, že se v koktejlu písmenek a čísel ztratíte. Pro laiky je pak vhodné před nákupem notebooku přečíst/zhlédnout recenze konkrétního modelu. Částečně směrodatné jsou pak i benchmarkové testy.
4. Na baterce nešetřete
Pokud hodláte mít notebook pouze posazený na stole, zapojený v nabíječce, pak tento bod vynechejte. Jinak však nezapomínejte, že hlavní výhodou notebooku oproti PC, je právě mobilita. Nezabíjejte ji tedy absolutním opomenutím výdrže baterie.