Zakoupíte-li koberec, bude vám připadat několik týdnů nádherný, měkkoučký a hebký a možná i nabudete dojmu, že se přece takový krásný povrch nemůže zašpinit, když se po něm nebudete procházet v botách. S koberci je to ovšem jako s oblečením, koupíte-li si nové kalhoty, také máte radost, jak pěkně vypadají, ale kdybyste je nosili neustále den co den takové dva měsíce, bude z nich nevzhledný a páchnoucí kus textilie.
Proces znečišťování koberců probíhá postupně a velmi pomalu, změny pouhým okem nezaznamenáte, teprve po delší době vám bude připadat zašedlý a zašpiněný. Vysavač zvládne odsát jen část nečistot, zbytek se zatlačí našlapováním do hlubších vrstev tkaniny a tuková složka v nečistotách (v polétavém prachu, v odumřelých šupinkách kůže) se postará o dokonalé přichycení mezi jednotlivá vlákna.
Tento proces je neúprosný a hlavně naprosto přirozený, nelze se mu vyhnout, to byste museli mít koberce uzavřené ve vakuu a pouze jako muzejní exponát. Pravidelné čistění koberců Praha https://www.wismont-cisteni.cz/ speciálními mechanismy (u umělých vláken mokrou cestou) je tedy nezbytné. Samozřejmě lze plochu čistit i ručně určitými přípravky, ale museli byste nečistoty ihned odsát do sběrné nádoby, a to běžný vysavač nezvládne.
Proto byl také vyvíjen systém Rotovac, který spočívá v účinném podtlakovém odsávání a v nanášení čisticího roztoku rotujícími kartáči. Podstatné je, aby si zvládl poradit i s hluboko uloženými částicemi prachu a organických zbytků, které běžný vysavač neodsaje.
Jak často čistit koberec strojem
Samozřejmě je zbytečné podrobovat tomuto zásahu podlahovou krytinu každý týden, stačí pouze několikrát do roka. Nejčastěji dvakrát, což je případ vícečlenných rodin s dětmi, nebo tam, kde se prohání psi a kočky. Pro lidi žijící bez partnera a bez zvířat, kteří většinu času tráví v zaměstnání, postačí hloubkové čištění jednou za rok. Naopak v kancelářích, kde je velký provoz v obuvi, je nutné čistit koberce častěji.