Ačkoliv jsou kešu řazeny mezi ořechy jedná se o semena tzv. kešu jablka, které roste na stromu ledvinovníku. Tato rostlina vysoká až 12 metrů pochází z Brazílie, dnes je pěstován napříč subtropických suchých oblastech jako například v Indii nebo Vietnamu. Jeden strom dokáže vyprodukovat 40 až 50 kg za rok. Což není vůbec málo.
Kešu se řadí mezi nejdravější ořechy. Ve složení převládají tuky. Nemusíte se ale ničeho obávat, jedná se o zdravé tuky. Nenasycené mastné kyseliny napomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a podporují srdeční činnost. Minerální látky a vitamíny se zde nachází také. Zastoupen je zde především vápník, draslík, hořčík, selen, železo a zinek. Z vitamínů je zde zastoupena skupina B, vitamín K a E. Díky vysoké hladině hořčíku jsou kešu skvělým zdrojem tohoto minerálu. Magnezium zlepšuje kvalitu spánku, přispívá ke zlepšení vzhledu vlasů a pokožky. Vitamín K skvěle spolupracuje s vápníkem a draslíkem. Dohromady předchází řídnutím kostí a zvyšuje jejich pevnost a odolnost. Díky obsažené vláknině pocit sytosti vydrží mnohem déle. Tato vlastnost vám pomůže při hubnutí. Kešu, i jako ostatní ořechy, stimuluje činnost mozku a podporuje bystrost. Pomáhá vyrovnávat se stresem, vyčerpáním a nervozitou.
Benefity kešu a celkově ořechů jsou úctyhodné. Ne nadarmo jsou označovány jako superpotraviny. Dávkování je zásadní. S nadměrnou konzumací upadá jejich účinky. I zde platí pravidlo všeho s mírou. Denní doporučení dávka kešu je asi 25 g. Což tvoří mimochodem polovinu doporučeného příjmu hořčíku na den. Do jídelníčku se mohou dostat v mnoha formách. Naturální ořechy nabízí originální máslovou chuť. Chuťově výraznější jsou solené nebo pražené kešu oříšky. Milovníky sladkého potěší kešu v cukru nebo máčené v čokoládě. Z kešu podobně jako z mandlí lze vytvořit mouku či rostlinné mléko. Kešu se skvěle doplňuje se sýry. Můžete si s nimi dochutit saláty či müsli kaše. Je to skvělá surovina při pečení. Rozmixovat je do korpusů pro lepší chuť nebo použít na ozdobu dezertů.