Asi většina lidí, převážně těch mladých, sní o vlastním bydlení. Málokdo však má tolik peněz, aby si je mohl dovolit, pokud si na něj předtím mnoho let nešetřil. V tomto případě jsou řešením hypotéky, tedy účelové půjčky na financování koupě či rekonstrukce domu nebo bytu. Poskytují je banky i nejrůznější nebankovní společnosti a je jich mnoho druhů i typů.
Jedním z nejoblíbenějších je hypotéka bez doložení příjmu. O co se jedná? V naprosté většině případů, když jdete žádat o hypotéku, pak musíte doložit váš měsíční příjem. To se dělá obvykle pomocí výplatní pásky a pracovní smlouvy.
K čemu to slouží? Jednoduše k tomu, aby se zajistilo, že klient bude mít dostatek finančních prostředků na to, aby mohl řádně splácet a nedostal se tak ještě více do dluhů a společnost, která peníze poskytla, o ně nakonec nepřišla.
U výše zmíněného typu je to však jinak. Příjem se zde nijak nedokládá. A to je právě to, co ji činí tak oblíbenou. Dosáhnou na ni totiž i lidé, kteří by byli jinde odmítnuti. Má tak mnohem větší klientelu a tedy i větší počet prodaných produktů.
Klienti se v zásadě skládají ze dvou skupin. První, menší, tvoří ti, kteří z nějakého důvodu příjem dokládat nechtějí, ač by byl dostatečný pro to, aby na klasický typ dosáhli. Například to mohou považovat za příliš velký zásah do soukromí.
Druhá, mnohem větší, klientela se pak skládá z těch, kteří mají malý příjem a na běžný typ by nedosáhli. U těchto lidí je však riziko, že po několika měsících nebudou schopni splácet. Ano, mohou mít ty nejlepší úmysly, avšak velmi snadno se může stát, že například dlouhodobě onemocní a najednou budou mít mnohem méně peněz.
Pro firmy to samozřejmě představuje poměrně velké riziko. Aby jej kompenzovali, jsou u tohoto typu vyšší úroky i mnohem více nejrůznějších poplatků. Také sankce za neplacení jsou mnohem větší.
Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv typ, vždy mějte na paměti, že je to závazek na mnoho let. Proto se dobře rozmyslete, než do toho půjdete.