Jídelní ubrusy se v posledních letech už nepyšní tak velkou oblibou, jak tomu bylo za dob našich babiček a prababiček. Přesto jsou skvělou variantou, jak ozvláštnit jídelní stůl při slavností večeři nebo pokud deska stolu nepůsobí příliš elegantním dojmem. Vyplatí se proto mít několik kousků v zásobě, které můžeme v případě potřeby využít a slavnostně prostřít jídelní stůl.
Ubrus může doslova v okamžiku proměnit ráz celé jídelny, přitom vás jeho pořízení rozhodně nezruinuje. Hezkou a přitom cenově dostupnou variantou jsou ubrusy z laminované vlny, které postupem času nahradily nevzhledné plastové potahy, známé hlavně z dob socialismu, na nichž jsme mohli z oblibou sledovat nejrůznější vyobrazení ovoce, zeleniny nebo květin. Laminovaná bavlna se skládá z bavlněného ubrusu, který je potažený tenkou vrstvou PVC. Je daleko ohebnější a přitom se dá stejně dobře omýt navlhčenou houbičkou nebo hadříkem. I nabídka vzorů je daleko rozmanitější, než tomu bývalo u zastaralých plastových ubrusů.
Ubrusy teflonové jsou ještě o poznání měkčí než ty z laminátové bavlny. Ubrus z tohoto materiálu navíc můžete bez obav vyprat v pračce. Vždy se však řiďte štítkem na vrubu ubrusu, který vám doporučí optimální parametry pro praní a sušení.
Těm ubrusům, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů je potřeba věnovat daleko více péče. Jedná se o čistou bavlnu nebo len. Takové ubrusy v sobě nesou punc francouzské elegance. Prát se však musí s největší opatrností, neboť mají tendenci srážet se a mačkat.
Jak správně zvolit velikost ubrusu?
Ubrus by měl správně přesahovat desku stolu na všech stranách přibližně o 15 až 20 centimetrů. V případě, že máme kulatý stůl o průměru 100 cm, vybíráme takový ubrus, který bude mít minimální průměr 130 až 140 centimetrů. Větší velikost pak volíme, pokud chceme, aby ubrus volně splýval až k zemi.